XIII Forum Pomp Ciepła rozpoczął ENERGETYCZNY TALK SHOW, który poprowadzili Grzegorz Burek – Redaktor naczelny Redakcji GLOBEnergia oraz Jarosław Kotyza– Kierownik Laboratorium Edukacyjno- Badawczego w Miękini. Wstęp wprowadził uczestników Forum w rynek pomp ciepła w Polsce, odpowiadając na pytania o nowości w ofertach producentów pomp ciepła, czy też omawiając miejsce pomp ciepła w polskich domach. Następnie odbyła się rozmowa z Pawłem Lachmanem, Prezesem Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła Port PC. Paweł Lachman podsumował rynek w 2019 roku, a także wpływ programu Czyste Powietrze na jego rozwój. Omówił również zmiany technologiczne w pompach ciepła, a co za tym idzie – ich ceny.
Po wstępie przyszedł czas na dalsze podsumowanie rozwoju technologii i rynku pomp ciepła, tym razem przez producentów urządzeń grzewczych. W panelu I: Technologia i rozwój rynku, zostały omówione Warunki Techniczne 2021 w kontekście rynku pomp ciepła i wymagań w ofertach rynkowych. Następnie temat przeszedł do monoblokowych pomp ciepła typu powietrze/woda z czynnikiem ekologicznym R290 w modernizacji budynku jednorodzinnego. Zostały omówione zasady doboru pomp ciepła do budynków modernizowanych, współpraca pomp ciepła z grzejnikami oraz wskazane najnowsze możliwości zarządzania pracą pompy ciepła.
Jak wiadomo, pracę pompy ciepła można łączyć z wykorzystaniem fotowoltaiki. W drugiej części panelu zostały omówione korzyści zasilania pompy ciepła energią ze słońca oraz sposoby prawidłowego łączenia pracy urządzeń. Na koniec panelu został przedstawiony pokaz zwiększenia autokonsumpcji energii z fotowoltaiki na przykładzie pompy ciepła typu SPLIT.
W panelu wzięli udział Roman Cionćka z firmy Dimplex, Marcin Demczuk z firmy Vaillant, Adam Minikowski z firmy NIBE, Robert Kałużny z firmy Panasonic, Andrzej Oczoś z firmy Galmet, Maciej Piliński z firmy Fronius oraz Jakub Pawłowicz z firmy Viessmann.
W II panelu Forum, wzięli udział przedstawiciele firm wykonawczych z Wejherowa, Krakowa, Żywca oraz okolic Kalisza. Przedstawiciele omówili wyzwania i absurdy na polskim rynku pomp ciepła.W panelu wzięli udział Artur Wiertel z firmy Waterm, Krzysztof Mrowiński z firmy Ekokomfort Mrowiński, Aleksander Juraszek z firmy Instalex oraz Paweł Paszkowski z firmy Kraktherm.
Na polskim rynku pomp ciepła jest wciąż wiele wyzwań. Jednym z nich jest wykorzystanie czynników naturalnych w pompach ciepła. Podczas III panelu Forum został poruszony temat wykorzystania dwutlenku węgla w pompach ciepła do domów jednorodzinnych, schemat pracy oraz serwis. Jako kolejne wyzwanie na rynku, zostały przedstawione mapy potencjału geotermii niskotemperaturowej, które mogą stanowić wsparcie dla rozwoju technologii gruntowych pomp ciepła. W panelu wzięli udział Richard Gundzik z firmy Flexit Polska oraz Grzegorz Ryżyński z PIG PIB.