fbpx
MiastOZE
MiastOZE 2020

Dziękujemy, że byliście z nami i zapraszamy za rok!

Ludzie tworzą miejsca, a miejsce tworzy ludzi! 26-27 lutego 2020 otworzyliśmy bramy MiastOZE – miasta z energią, w którym można było znaleźć wszystkie technologie pod jednym dachem, porozmawiać ze specjalistami i zobaczyć wszystkie najnowocześniejsze urządzenia dostępne na rynku!

Serdecznie dziękujemy wszystkim naszym Partnerom – czołowym firmom z branży grzewczej, fotowoltaiki, stacji ładowania i magazynowania energii!

Dziękujemy też wszystkim odwiedzającym – po raz kolejny przybyliście tak licznie! 

FORA
Konferencje
Prelekcje na najważniejsze dla branży tematy!

DZIĘKUJEMY ZA UDZIAŁ W XIII FORUM POMP CIEPŁA!

 

XIII Forum Pomp Ciepła rozpoczął ENERGETYCZNY TALK SHOW, który poprowadzili Grzegorz Burek – Redaktor naczelny Redakcji GLOBEnergia oraz Jarosław Kotyza– Kierownik Laboratorium Edukacyjno- Badawczego w Miękini. Wstęp wprowadził uczestników Forum w rynek pomp ciepła w Polsce, odpowiadając na pytania o nowości w ofertach producentów pomp ciepła, czy też omawiając miejsce pomp ciepła w polskich domach. Następnie odbyła się rozmowa z Pawłem Lachmanem, Prezesem Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła Port PC. Paweł Lachman podsumował rynek w 2019 roku, a także wpływ programu Czyste Powietrze na jego rozwój. Omówił również zmiany technologiczne w pompach ciepła, a co za tym idzie – ich ceny.

Po wstępie przyszedł czas na dalsze podsumowanie rozwoju technologii i rynku pomp ciepła, tym razem przez producentów urządzeń grzewczych. W panelu I: Technologia i rozwój rynku, zostały omówione Warunki Techniczne 2021 w kontekście rynku pomp ciepła i wymagań w ofertach rynkowych. Następnie temat przeszedł do monoblokowych pomp ciepła typu powietrze/woda z czynnikiem ekologicznym R290 w modernizacji budynku jednorodzinnego. Zostały omówione zasady doboru pomp ciepła do budynków modernizowanych, współpraca pomp ciepła z grzejnikami oraz wskazane najnowsze możliwości zarządzania pracą pompy ciepła.

Jak wiadomo, pracę pompy ciepła można łączyć z wykorzystaniem fotowoltaiki. W drugiej części panelu zostały omówione korzyści zasilania pompy ciepła energią ze słońca oraz sposoby prawidłowego łączenia pracy urządzeń. Na koniec panelu został przedstawiony pokaz zwiększenia autokonsumpcji energii z fotowoltaiki na przykładzie pompy ciepła typu SPLIT.

W panelu wzięli udział Roman Cionćka z firmy Dimplex, Marcin Demczuk z firmy Vaillant, Adam Minikowski z firmy NIBE, Robert Kałużny z firmy Panasonic, Andrzej Oczoś z firmy Galmet, Maciej Piliński z firmy Fronius oraz Jakub Pawłowicz z firmy Viessmann.

W II panelu Forum, wzięli udział przedstawiciele firm wykonawczych z Wejherowa, Krakowa, Żywca oraz okolic Kalisza. Przedstawiciele omówili wyzwania i absurdy na polskim rynku pomp ciepła.W panelu wzięli udział Artur Wiertel z firmy Waterm, Krzysztof Mrowiński z firmy Ekokomfort Mrowiński, Aleksander Juraszek z firmy Instalex oraz Paweł Paszkowski z firmy Kraktherm.

Na polskim rynku pomp ciepła jest wciąż wiele wyzwań. Jednym z nich jest wykorzystanie czynników naturalnych w pompach ciepła. Podczas III panelu Forum został poruszony temat wykorzystania dwutlenku węgla w pompach ciepła do domów jednorodzinnych, schemat pracy oraz serwis. Jako kolejne wyzwanie na rynku, zostały przedstawione mapy potencjału geotermii niskotemperaturowej, które mogą stanowić wsparcie dla rozwoju technologii gruntowych pomp ciepła. W panelu wzięli udział Richard Gundzik z firmy Flexit Polska oraz Grzegorz Ryżyński z PIG PIB.

DZIĘKUJEMY ZA UDZIAŁ W XI EDYCJI FORUM SOLAR+

XI Forum Solar + również rozpoczął ENERGETYCZNY TALK SHOW, który poprowadzili Grzegorz Burek – Redaktor naczelny Redakcji GLOBEnergia oraz Bogdan Szymański – Prezes Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej Polska PV. Wstęp wprowadził uczestników Forum w rynek fotowoltaiczny w Polsce, perspektywy na kolejne lata, nowe przepisy i wyzwania dotyczące ochrony przeciwpożarowej oraz wyboru firmy wykonawczej.

Po wstępie przyszedł czas na dalsze podsumowanie rozwoju technologii i rynku fotowoltaicznego. W panelu I: Technologia i rynek zostały omówione realia fotowoltaicznego rzemiosła w nawiązaniu do fachowców, roli Państwa i strefy biznesu. Następnie temat przeszedł do ogniw typu N, roli wydajności oraz modułów fotowoltaicznych typu szkło-szkło.

Fotowoltaika to nie tylko prąd dla domów jednorodzinnych. Energią ze słońca można również zaopatrzyć przedsiębiorstwa. W nawiązaniu do tej kwestii zostało omówione wykorzystanie fotowoltaiki w firmach i opłacalność tego rozwiązania. W dalszej części panelu, po omówieniu modułów prelegenci przeszli do falowników – ich dostępności i sposobów na osiągnięcie niezawodności. Omówione zostały także falowniki z wbudowanymi ładowarkami i ich wyścig o inteligencję. Zostając w temacie inteligencji urządzeń, została omówiona inteligentna diagnostyka w instalacjach fotowoltaicznych. Fotowoltaika to nie tylko urządzenia, ale także ich montaż. Pod koniec panelu I, przyszedł czas na wykazanie sposobów na obniżenie kosztów i przyspieszenie montażu instalacji PV.

Na koniec panelu został przedstawiony pokaz zwiększenia autokonsumpcji energii z fotowoltaiki na przykładzie pompy ciepła typu SPLIT oraz został omówiony polski rynek fotowoltaiczny z punktu widzenia zagranicznej firmy. W panelu wzięli udział Sebastian Walerysiak – z firmy Viessmann, Robert Maczionsek z firmy Emiternet, Edyta Witkowska Grześkiewicz z firmy Bruk-Bet Solar, Robert Kubera z firmy Fronius, Radu Roman z firmy Solis, Michał Marona z firmy SolarEdge, Wojciech Szewczyk z firmy Photomate, Paweł Wiktorowicz z firmy Corab, Henning Schulze z firmy JA Solar oraz Jakub Pawłowicz z firmy Viessmann.

W II panelu Forum zostały omówione kwestie dotyczące bezpieczeństwa i jakości w kontekście fotowoltaiki. Prowadzone rozmowy dotyczyły projektowania domów realnie zeroenergetycznych w warunkach polskich, w aspekcie efektywnego połączenia pomp ciepła i fotowoltaiki czy też zagrożenia pożarowego instalacji fotowoltaicznych oraz metod przeciwdziałania im. W związku z premierą Fotowoltaicznego dekalogu dobrych praktyk – 10 zasad bezpiecznej instalacji PPOŻ, napisanego przez Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV, zostało szerzej omówione bezpieczeństwo przeciwpożarowe instalacji fotowoltaicznej. Na koniec panelu zostały omówione standardy instalacyjne na 2020 rok. W panelu wzięli udział Jacek Biskupski z SBF POLSKA PV, dr hab. inż. Rafał Porowski z Politechniki Świętokrzyskiej, Bogdan Szymański z SBF POLSKA PV oraz Krzysztof Grobel z firmy SOLGEN.

Laureaci
Konkursy
Za nami konkursy dla branżystów i nie tylko!

Gratulujemy laureatom konkursu „Dobre Praktyki w Dobrych Rękach” edycja 2020!


Rozstrzygnięto kolejną edycję konkursu na najciekawsze referencje w tematyce instalacji energooszczędnych wykorzystujących odnawiane źródła energii.

Tegorocznymi laureatami zostali:

  • WARM – SERWIS za Jantar Park – apartamenty nad morzem,  gdzie ogrzewanie obiektu o powierzchni 6 000 m2 i c.w.u. dla 128 lokali zapewniana jest przez trzy pompy ciepła solanka/woda o łącznej wydajności grzewczej 325,5 kW przy wykorzystaniu 76 sond pionowych o łącznej długości 7,6 km.
  • Budotom Pompy Ciepła za Osiedle „Słoneczne Sady” w Sadkowie, gdzie instalacja pomp ciepła w 9 budynkach jednorodzinnych w stanie deweloperskim zapewnia C.O. + C.W.U., a urządzenia posiadają oprogramowanie, które umożliwia maksymalne zwiększenie efektywności
  • Koterla za wentylację mechaniczną oraz instalację gruntowych pomp ciepła w kościele w Będzinie jako system ogrzewania i chłodzenia o łącznej mocy 84 kW, który wykorzystuje 36 odwiertów po 50 metrów każdy.
  • RAPACZ Systemy Grzewcze za system grzewczy oparty o kaskadę pięciu powietrznych pomp ciepła typu SPLIT w Klasztorze Sióstr Józefitek w Radnej Górze. Moc grzewcza systemu wynosi 5×16 kW, a moc chłodnicza 5×12,2 kW. Dystrybucja ciepła odbywa się przez instalację podłogową, klimakonwektory, i grzejniki.
  • Bison Energy Sp. z o.o. za dom jednorodzinny w Warszawie, a którym Inwestorką była projektantka wnętrz i ekologiczna aktywistka. System o mocy 9,9 kWp zasila budynek (RTV, AGD), pompę ciepła do c.w.u., elektryczne ogrzewanie i ładowarkę samochodu elektrycznego.
  • OZE Projekt Fotowoltaika za instalację z optymalizacją mocy, o mocy 9,92 kWp w Malborku. Instalacja wykorzystuje moduły na budynku i wiacie garażowej skierowane na wschód, zachód i południe.

 

Laureaci
Konkursy
Konkurs na Instalatora Roku 2020!
Na Arenie MiastOZE, o tytuł Instalatora Roku walczyło 6 firm. W trzech rundach pierwszego etapu starły się ze sobą: Solar Spot z PV System, Oze Projekt z Sunsol oraz Heliospower z Bio-Energy. W finale walczyły ze sobą drużyna PV System z Heliospower. Z tej rywalizacji zwycięsko wyszła firma Heliospower, która została tegorocznym Instalatorem Roku.

Konkursy
Konkursy sportowe
Na Arenie MiastOZE nie zabrakło również sportowej rywalizacji! Konkursy prowadzone przez gwiazdy ze świata sportu dostarczyły prawdziwych sportowych emocji! Arenę MiastOZE odwiedzili:

  • Weronika Nowakowska – uczestniczka trzech Igrzysk Olimpijskich, wicemistrzyni oraz brązowa medalistka Mistrzostwa Świata w Kontiolahti z 2015 roku. 
  • Mariusz Jurasik – legenda polskiej piłki ręcznej
  • Daniel Dujshebaev i Branko Vujović –z PGE Vive Kielce

Wideo
Relacja z GLOBEnergia SHOW 2019

Relacja wideo z GLOBEnergia SHOW 2019

Organizatorzy

Współorganizacja

Partnerzy