Jesteśmy już po kolejnym Forum Fotowoltaiki i Magazynowania Energii Solar + 2023, które odbyło się tradycyjnie podczas Targów ENEX w strefie MiastOZE. O czym rozmawialiśmy? Kto nas odwiedził? Zapraszamy na relację!
Relacja z Forum Solar +
Tegoroczne Forum Solar + odbyło się 9.03.2023 roku w Kielcach. Tradycyjnie rozpoczął je Energetyczny Talk Show, podczas którego Grzegorz Burek – Redaktor naczelny Redakcji GLOBEnergia oraz Bogdan Szymański – Wiceprezes Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej Polska PV poświęcili kilka minut na rozmowę na najgorętsze tematy w branży OZE. Moderatorzy Forum rozmawiali między innymi o uldze termomodernizacyjnej na magazyny energii, refakturowaniu energii z instalacji fotowoltaicznej przy wynajmie lokali, a także o zmieniającym się europejskim rynku pomp ciepła. Nie mogło również zabraknąć danych prosto z rynku oraz wycen instalacji fotowoltaicznych dla domów jednorodzinnych.
Rynek PV
Po wstępie przyszedł czas na dalsze podsumowanie rozwoju rynku fotowoltaicznego. Daniel Raczkiewicz z Energynat Solutions mówił o “porażce” prosumenta zbiorowego i porównał go z projektowanymi przepisami dotyczącymi prosumenta lokatorskiego. Mówił również o prosumencie wirtualnym, którego udział w rynku zgodnie z ustawą OZE przewidziany jest dopiero w 2024 roku. Kolejne wystąpienie zostało poświęcone cenom. Marek Szałas z Biura Rejestrów Towarowej Giełdy Energii S.A mówił o rozwoju oferty giełdowej TGE skierowanej do sektora OZE. Kolejna prelekcja dotyczyła reformy planowania przestrzennego w kontekście przyszłości wielkoskalowej fotowoltaiki w Polsce, a wygłosił ją Przemysław Kozłowski z Bruk-Bet Energia.
MODUŁY PV i FALOWNIKI – produkty i technologie
Rozmawiając o fotowoltaice nie możemy zapominać o samych urządzeniach, bez których nie byłoby branży PV. W panelu poświęconym modułom i falownikom zostały poruszone tematy dotyczące właśnie tych urządzeń. Panel rozpoczął Marcin Jędrachowicz z Jinko Solar, który mówił o rozwoju technologii modułów fotowoltaicznych i dalszym rozwoju ogniw krzemowych typu N. Następnie Michał Marona i Mariusz Potocki z firmy SolarEdge rozmawiali o bezpieczeństwie fotowoltaicznych instalacji komercyjnych i optymalizatorach mocy S-Series, które w tym aspekcie odgrywają szczególną rolę. Kolejna prelekcja należała do Michała Kotkowskiego z SMA Solar Technology, który mówił o wbudowanych rozwiązaniach przyszłości od SMA i nowym falowniku SUNNY TRIPOWER X do produkcji i zarządzania energią w skali komercyjnej. Następnie o dynamicznym równoważeniu obciążeń ze stacjami ładowania Fronius Wattpilot mówił Maciej Kściuczyk z firmy Fronius. Panel zakończył Daniel Moczulski z GoodWe, który przygotował uczestników wydarzenia na rozwój rynku fotowoltaiki 2.0 w Polsce oraz przedstawił rozwiązanie EcoSmartHome od GoodWe.
Magazyny energii
Czym byłoby Forum Solar + bez tematów dotyczących magazynowania energii? Nie mogło więc zabraknąć panelu poświęconego właśnie magazynom energii, których udział w rynku fotowoltaicznym stale rośnie. Tę część konferencji rozpoczął Krzysztof Bukała z firmy Soltec, który mówił o kierunku rozwoju domowych magazynów energii. Następnie Michał Kłos z Sungrow zgłębił temat, mówiąc o technologicznych perspektywach rozwoju domowych magazynów energii. Norbert Garela z Corab skupił się na bezpieczeństwie energetycznym domu przy połączeniu instalacji fotowoltaicznej z magazynem energii.
Magazyny energii to jednak nie tylko rozwiązania przeznaczone do domowych zastosowań. Stają się coraz bardziej popularne również w tych większych instalacjach – instalacjach komercyjnych. Im przyjrzał się Rafał Niestępski z Huawei, który przedstawił technologiczne przewagi przemysłowego magazynu energii Huawei. Magazyny energii to też nie tylko akumulatory przechowujące energię elektryczną. Energię możemy przechowywać również w cieple, a nawet…chłodzie. Grzegorz Onyszczuk z firmy Mar-Bud zakończył panel poświęcony magazynowaniu energii mówiąc o akumulatorach chłodu ICE ON, jako sposobie na efektywne magazynowanie energii.
Okiem wykonawcy
Forum Solar + zakończyła debata SBF POLSKA PV, podczas której wypowiedzieli się przedstawiciele Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej. W debacie wzięli udział Bogdan Szymański, Maciej Borowiak oraz Piotr Kisiel. Eksperci rozmawiali o przepisie na samowystarczalny budynek, usługach, które warto mieć w ofercie z punktu widzenia firmy wykonawczej, perspektywach wejścia na rynek pomp ciepła oraz o oczekiwaniach rynkowych, technologicznych i legislacyjnych względem 2023 roku.
Był to ostatni punkt programu. Forum Solar + prowadzili Bogdan Szymański oraz Wojciech Luboń.
Zapraszamy za rok!
Na Forum Solar + 2023 zarejestrowało się łącznie X uczestników. Ale Forum Solar + już za nami! Czy edycja 2024 przyniesie nam jeszcze lepsze wyniki? Zapraszamy na Forum Solar + 2024, które odbędzie się już za niecały rok! Do zobaczenia!