Podsumowanie pierwszego dnia
Podczas pierwszego dnia Kongresu pojawiły się wyżej wymienione deklaracje dotyczące zmian w polskiej energetyce. Nie zabrakło ważnych gości i prelegentów. Tego dnia mogliśmy posłuchać wypowiedzi Jarosława Gowina, Wiceprezesa Rady Ministrów oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Hanny Uhl z Departamentu Gospodarki Niskoemisyjnej Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, którzy zapowiedzieli nowy program wsparcia dla przedsiębiorców.
Podczas panelu dotyczącego Megatrendów w energetyce, rynku energii i prosumeryzmu mogliśmy posłuchać dyskusji Piotra Woźnego – Prezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Dr inż. Marka Miary z ISE Fraunhofer, Andrzeja Guły – Prezesa Polskiego Alarmu Smogowego, Pawła Lachmana – Prezesa Zarządu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła oraz Bogdana Szymańskiego – Prezesa Zarządu Stowarzyszenia Branży Fotwoltaicznej POLSKA PV. To właśnie podczas tego panelu padło zapewnienie Piotra Woźnego, o ciągłości programu Mój Prąd!
Poruszana podczas panelu tematyka dotyczyła elektryfikacji sektorów, zmian klimatycznych i legislacyjnych, zmian w technologiach budynkowych OZE oraz o długofalowych działaniach na rzecz dalszego rozwoju energetyki rozproszonej.
Po panelu o Megatrendach, przyszedł czas na wypowiedzi poszczególnych prelegentów.Dr Marek Przychodzeń, Prezes Zarządu EIDOS Sp. z o.o., wypowiadał się na temat trendów na rynku cen energii, uprawnień do emisji CO2 – ich genezy i wpływu na uczestników rynku. Następnie, Sebastian Walerysiak Prezes Zarządu Viessmann odpowiedział na pytanie: Kto kreuje trendy energetyczne? Zaznaczył tym samym, że to człowiek je kreuje i jest za nie odpowiedzialny. Henryk Biały Prezes Zarządu Corab Sp. z o.o mówił o rosnących kosztach pracy i zmianach w biznesie fotowoltaicznym, a także o nowych systemach montażowych o większej trwałości. Dr inż. Konrad Witczak Rockwool mówił o polskiej energetyce jutra, a także w jaki sposób budynek może być jednocześnie elektrownią, ciepłownią i stacją benzynową.
Drugi Panel dotyczył energetyki rozproszonej i elektromobilności. Uczestniczyli w nim dr inż. Konrad Witczak – Rockwool Polska, Paweł Lachman -Prezes Zarządu PORT PC, Bogdan Szymański Prezes Zarządu SBF POLSKA PV, Wojciech Jakubczak z PSPA, Janusz Kahl – Członek Komitetu Sterującego EASME Unii Europejskiej oraz Janusz Starościk – Prezes Zarządu Stowarzyszenia Producentów i Importerów Grzewczych. Podczas panelu zostały omówione między innymi podstawowe zasady w krajowej gospodarce i budownictwie, technika budynkowa w kontekście rozwoju mikroinstalacji OZE, kondycja polskiego budownictwa, Warunki Techniczne 2021 i ich wpływ na biznes, elektromobilność i technologie smart oraz ustawa o cieple z OZE, która jest brakującym, a bardzo potrzebnym dokumentem.
Po przerwie odbyło się spotkanie autorskie z Bogdanem Szymańskim, autorem poradnika „Instalacje Fotowoltaiczne”, a równocześnie były prowadzone warsztaty z Umów PPA. O umowach PPA jako szansie na stabilizację cen energii mówił Piotr Rudyszyn, natomiast o umowach PPA jako alternatywie dla aukcji OZE – Witold Chmarzyński radca prawny CCLAW.
Pierwszy dzień kongresu zakończył się uroczystym bankietem, podczas którego zostały wręczone dwie ważne nagrody, przeznaczone dla osobistości, które wykazały realny wpływ na zmiany w polskiej energetyce.
Za rozwój energetyki obywatelskiej i za intensywne działania wspierające polskich prosumentów oraz wkład w walkę o czyste powietrze tytuł TRENDERA 2019 otrzymał prezes NFOŚiGW oraz pełnomocnik premiera ds programu Czyste Powietrze – Piotr Woźny.
Za inicjatywę kampanii społecznej DOMY BEZ RACHUNKÓW promującej domy niezależne energetycznie oraz wkład w rozwój branży mikroinstalacji OZE tytuł TRENDERA 2019 otrzymał ambasador branży, prezes PORT PC – Paweł Lachman.
Podsumowanie drugiego dnia
Drugi dzień konferencji był podzielony na dwie części. Pierwsza z nich dotyczyła w głównej mierze fotowoltaiki, a druga pomp ciepła.
Pierwszą część rozpoczął Bogdan Szymański – Prezes SBF POLSKA PV, który omówił tendencje rynkowe i technologiczne oraz prognozy na rynku fotowoltaicznym w Polsce. Koszty wytwarzania energii w instalacjach fotowoltaicznych dla biznesu omówił Jarosław Trela z PGES. O tym, czy w wysokosprawnych modułach PV jakość idzie w parze z innowacjami, wypowiadał się Roberto Murgioni z Jinko Solar, natomiast o wirtualne elektrowniach – Alfred Karlstetter z SolarEdge.
Kodeksy sieciowe, przyłączanie instalacji OZE do sieci oraz transformacja energetyczna przyszłości to tematy poruszane przez dr inż. Macieja Pilińskiego z firmy Fronius. Gwarancje w fotowoltaice omówiła Edyta Witkowska – Grześkiewicz z Bruk Bet Solar, a finansowanie fotowoltaiki dla firm wraz z porównaniem ofert – Anna Będkowska – redaktor prowadząca GLOBEnergia.
Część dotyczącą fotowoltaiki zakończył temat: Fotowoltaika w Polsce – blaski i cienie praktyki montażu indywidualnych systemów prosumenckich z perspektywy Biegłego Sądowego przeprowadzony przez dr inż. Jacka Biskupskiego z SBF POLSKA PV.
Po przerwie, przyszedł czas na część drugą poświęconą głównie tematyce pomp ciepła. Panel II – Energia Cieplna 2.0 poruszył taką tematykę jak: Zmiany na rynku pomp ciepła – od konsumentów po branżę, trendy w rozwoju pomp ciepła – technika, rynek a regulacje UE, czynniki chłodnicze w pompach ciepła i ich wpływ na zmianę w technologiach i rynku, źródła nieregulowalne, współpraca branży pomp ciepła z krajowymi ośrodkami badawczymi oraz temat ciepłowni geotermalnych w Polsce i ich współpracy z innymi źródłami OZE.
W panelu wzięli udział: dr inż. Marek Miara z ISE Fraunhofer, Łukasz Sajewicz z firmy Viessmann, Jakub Koczorowski z firmy Vaillant, Roman Ciońćka z firmy Dimplex, Bogdan Szczepański z firmy Coch, Jarosław Kotyza z Centrum Badawczego – Miękinia, oraz Dr hab. inż. Prof. IGSMiE PAN Beata Kępińska – z Polskiego Stowarzyszenia Geotermicznego.
Czym są właściwie trendy energetyczne?
Po wystąpieniach podczas Kongresu, zapytaliśmy naszych prelegentów, o specjalną wypowiedź dla redakcji, czym dla nich są trendy energetyczne.
Jestem pierwszy raz na Kongresie Trendy Energetyczne. Bardzo podoba mi się atmosfera tutaj – jest bardzo energetycznie! Dla mnie to jest ciekawa okazja do podsumowania tych rzeczy, które śledzi branża i które działy się przez ostatnie dwa lata, czyli do podsumowania rewolucji fotowoltaicznej, która dzieje się na naszych oczach i do traktowania energii z OZE jako jednego z bardzo ważnych filarów walki ze smogiem. – powiedział dla redakcji Piotr Woźny – Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Trendy energetyczne to dla mnie takie spotkanie ludzi z branży, gdzie możemy sobie tak naprawdę wymienić poglądy i porozmawiać o tym jaką przyszłość widzimy przed branżą i energetyką, ale też takie miejsce gdzie bardzo chętnie przyjeżdżam troszeczkę poprowokować, pokazać szerszą perspektywę, po to żeby ta dyskusja była pełna i szeroka i żebyśmy dyskutowali nie tylko o tym co nam się wydaje, ale też starli się na poglądy i próbowali znaleźć to optimum dla naszego kraju. – powiedział dla redakcji Sebastian Walerysiak – prezes zarządu firmy Viessmann
Trendy energetyczne są dla mnie bardzo ważną konferencją branżową związaną z rozwojem energetyki, nie tylko energetyki rozproszonej i urządzeń grzewczych, ale ogólnie konferencją dotyczącą rozwoju efektywności energetycznej w Polsce, która mnie w szczególności interesuje. W związku z tym Trendy Energetyczne są dla mnie laboratorium gdzie mogę obserwować, w którym kierunku rozwój energetyki i efektywności energetycznej budynków będzie zmierzał. – Konrad Witczak z firmy Rockwool Polska
Trendy energetyczne to nie tylko wydarzenie, na którym spotkali się ludzie z branży. To także przyszłość energetyki i jej szanse na zmiany! Czym są?
Trendy energetyczne to coś z czym musimy żyć i najlepiej jeśli możemy je dobrze poznać i być ich elementami. Takich trendów w energetyce jest dużo, a obecnie najsilniejszym wydaje się energetyka odnawialna i połączenie sektorów produkcji, zużycia i transportu energii. Jeszcze mocniejszym trendem będzie redukcja dwutlenku węgla w ramach polityki klimatycznej Net Zero, czyli neutralności klimatycznej – powiedział dla redakcji Paweł Lachman – Prezes Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła PORT PC
Trendy energetyczne – nowe technologie, nowe wyzwania, nowe pomysły, które rodzą się w naszych głowach i które próbujemy przekazać pozostałym uczestnikom rynku – powiedział dla redakcji Henryk Biały – prezes zarządu firmy Corab Sp. z o.o.