SHOW
GLOBEnergia SHOW 2019!

Za nami GLOBEnergia SHOW 2019!

W tym roku, wydarzenie odbyło się w dniach 27-28 lutego podczas Targów ENEX/ENEX Nowa Energia w Kielcach!

Serdecznie dziękujemy wszystkim naszym Partnerom – czołowym firmom z branży grzewczej, fotowoltaiki, stacji ładowania i magazynowania energii!
Dziękujemy też wszystkim odwiedzającym – po raz kolejny przybyliście tak licznie!
FORA
Konferencje
Prelekcje na najważniejsze dla branży tematy!

DZIĘKUJEMY ZA UDZIAŁ W XII FORUM POMP CIEPŁA!

27 lutego 2019 r. w Kielcach, odbyło się XII Ogólnopolskie Forum Pomp Ciepła i Technologii Grzewczej. Do udziału w wydarzeniu zgłosiło się niemal 300 osób!

Wydarzenie poprowadzili Jarosław Kotyza – kierownik Laboratorium Edukacyjno-Badawczego Odnawialnych Źródeł Energii w Miękini oraz Grzegorz Burek – redaktor naczelny GLOBEnergia.

Forum rozpoczęliśmy od przedstawienia przez Annę Będkowską – redaktor prowadzącą GLOBEnergia, notowań cen instalacji pomp ciepła gruntowych, powietrznych oraz do ciepłej wody użytkowej.

Marcin Demczuk z firmy Vaillant rozwinął temat dotyczący wymagań dla budynków wg. WT2021 i nowych rozwiązań w pompach ciepła. Następnie mikrofon przejął Dawid Pantera z Viessmann, który zagwarantował publiczności pokaz związany z diagnostyką i optymalizacją pracy pomp ciepła. Maciej Piliński z Fronius omówił zagadnienia związane z zarządzaniem produkowaną energią wykorzystując fotowoltaikę i pompy ciepła. Andrzej Oczoś z Galmetu zaprezentował poradnik inwestora po programie Czyste Powietrze, podkreślając jakie wymagania stawiane są instalacjom OZE. O właściwym doborze i wymiarowaniu instalacji z powietrznymi pompami ciepła opowiedział Adam Minikowski (NIBE).

O pompach ciepła w praktyce w budownictwie jednorodzinnym i komercyjnym opowiedział Adam Koniszewski z Dimplex. Omówił on przykłady projektów, odpowiedniego doboru i eksploatacji. Następnie głos zabrał Dawid Golec reprezentujący firmę IMMERGAS, który zdefiniował Dom Optymalny jako przykład budynku bez rachunków. Omówił zagadnienie nie zapominając o instalacji grzewczo-chłodzącej i fotowoltaice.
Wymogi dla urządzeń grzewczych w kontekście działań antysmogowych to temat wystąpienia Macieja Syropolskiego ze SPIUG. A o przyszłości pomp ciepła w świetle nowych czynników chłodniczych opowiedział Artur Kaczmarczyk, porównując jak instalacyjne praktyki mają się do obowiązujących przepisów.
Ostatnim tego dnia prelegentem był Grzegorz Ryżyński z PIG, który przybliżył publiczności mapy potencjału geotermalnego, które mogą być wsparciem dla lokalnego rozwoju gruntowych pomp ciepła.

Po przepełnionych wiedzą prezentacjach ekspertów, nagrody otrzymali Ci, którzy według Redakcji GLOBEnergia wyróżnili się na tle innych wdrożeniem ciekawego projektu zastosowania pomp ciepła. Rozstrzygnięcie konkursu “Dobre Praktyki w Dobrych rękach” poprowadziła redaktor prowadząca – Anna Będkowska wraz z gościem specjalnym – Tomaszem Zubilewiczem.

Po podsumowaniu Forum Pomp Ciepła rozstrzygnięto konkurs dla publiczności.

Podczas Forum zaprezentowana została główna nagroda zapewniona podczas Trendów Energetycznych w październiku 2019 r. – drugiej edycji wydarzenia organizowanego przez Redakcję. Jest nią nowej generacji powietrzna pompa ciepła firmy Dimplex System M do grzania i chłodzenia, której modułowa konstrukcja wyznacza nowe standardy na rynku pomp ciepła!

Mamy nadzieję, że Państwo wykorzystali XII Forum Pomp Ciepła jako okazję do zdobycia wiedzy, wymiany doświadczeń i poznania najnowszych trendów na rynku pomp ciepła. Czujemy, że wraz z szybkich rozwojem technologii, przyszłoroczna edycja będzie jeszcze bardziej owocna!

DZIĘKUJEMY ZA UDZIAŁ W X EDYCJI FORUM SOLAR+

Prawie 350 zarejestrowanych uczestników, 12 prelekcji, aktualne ceny, nowości technologiczne, konkretne porady dla inwestorów i instalatorów – takie było X, jubileuszowe Forum SOLAR+.

Wydarzenie zorganizowane przez Redakcję GLOBEnergia poświęcone było w pełni branży fotowoltaicznej i zagadnieniom magazynowania energii, a odbyło się 28 lutego 2019 r. podczas Targów ENEX 2019.

Patronat merytoryczny nad Forum objęło Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV. Patronem honorowym wydarzenia było Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Wśród prelegentów znaleźli się przedstawiciele wszystkich Partnerów Forum Solar+.

Dzień rozpoczął się o Energetycznego TALK SHOW, które poprowadził Bogdan Szymański (SBF POLSKA PV) i Grzegorz Burek (GLOBEnergia), do których dołączył zaproszony gość – Marek Przychodzeń – prezes zarządu EIDOS Sp z o.o. Eksperci poruszali tematy związane z aukcjami OZE, aktualnymi programami wspierającymi OZE i dyskutowali o planowanych zmianach w prawie dotyczących cen energii.

Monika Ciosek (SBF POLSKA PV) omówiła aktualną sytuację na rynku fotowoltaicznym, bazując na najnowszych danych. Słuchacze mieli szansę poznać liczbę i moc zainstalowanych mikro, małych i dużych instalacji PV, ich ceny oraz udział w zużyciu energii i całkowitej produkcji mocy. Dane komentował ekspert – Bogdan Szymański.

Następnie Michał Marona, reprezentujący firmę SolarEdge, przedstawił temat rosnącej roli oprogramowania w systemach fotowoltaicznych. Andrzej Cebrat (Soltech) miał pokaz dotyczący magazynów energii w ujęciu praktycznym, prezentując wymagania techniczne i eksploatacyjne. Nie zabrakło również informacji dotyczących parametrów takich urządzeń i ich możliwości.

O stacjach ładowania pojazdów elektrycznych prądem przemiennym, ze szczególnym uwzględnieniem ładowarek typu wallbox, o ich możliwościach, czasach i kosztach ładowania opowiedział Krzysztof Zamożny z firmy GARO. Artur Gaj z ABB przestawił temat dotyczący automatyki budynków wraz z fotowoltaiką dziś i jutro.

Wystąpienie dotyczące modułów half-cut-cells i bifacjalnych miał Robert Maczionsek z firmy Emiternet, która zajmuje się przygotowywaniem projektów z ich wykorzystaniem. Prelegent przybliżył technologię, koszty z nią związane, parametry i pozycję na polskim rynku.

Reprezentujący firmę Vaillant – Grzegorz Gwadera, mówił o sposobie zwiększenia autokonsumpcji energii z instalacji fotowoltaicznej poprzez wykorzystanie pompy ciepła, do współpracy z fotowoltaiką.

Szymon Lenartowicz z Viessmann opowiedział o tym, jaką moc instalacji fotowoltaicznej zaproponować prosumentowi, gdy jego dom ogrzewany jest pompą ciepła. W Forum uczestniczył także Jarosław Trela reprezentujący JinkoSolar, który przedstawił innowacje technologiczne na rynku PV oraz opowiedział o optymalizowaniu projektów PV.

Wojciech Szewczyk z Huawei opowiedział obecnym o optymalizowaniu kosztów farm fotowoltaicznych. Po nim wystąpił Łukasz Zaziąbł z Baywa-re, który przedstawił temat balastowych konstrukcji na dach płaski.

Ostatnim prelegentem Forum Solar+ był Krzysztof Grobel z firmy Solgen. Zainteresował on zgromadzonych propozycjami rozwiązań instalacji fotowoltaicznych dla firmy – takich, aby najbardziej się opłacały. Na przykładach zaprezentował rozwiązania różnych problemów.

Wydarzenie zakończyło się rozstrzygnięciem konkursu dla publiczności.

Laureaci
Konkursy
Za nami trzy konkursy dla branżystów!

Gratulujemy laureatom konkursu „Dobre Praktyki w Dobrych Rękach” edycja 2019!


Rozstrzygnięto kolejną edycję konkursu na najciekawsze referencje w tematyce instalacji energooszczędnych wykorzystujących odnawiane źródła energii.

Tegorocznymi laureatami zostali:

  • Kraktherm Sp. z o.o. za wymianę jednej z pierwszych zamontowanych w Krakowie, nadal działającej 18 letniej gruntowej pompy na nową o zbliżonej mocy 7,5 kW. Podłączenie jej do istniejącego dolnego źródła ciepła. Była to gruntowa pompa ciepła o mocy 7,5 kW przeznaczona do przygotowywania ciepłej wody użytkowej i centralnego ogrzewania.
  • INSTALEX Aleksander Juraszek za montaż pompy ciepła w zakładzie przetwórstwa mięsa Rajcza. Instalacja złożona jest z 4 gruntowych pomp ciepła, które zapewniają ogrzewanie i chłodzenie. Oszczędność do 70% kosztów ogrzewania.
  • Brewa S.C. Karol Marczak, Maciej Borowiak. Instalacja fotowoltaiczna o mocy 76,4 kW  na potrzeby własne  przedsiębiorstwa Zentex Sp. z o.o. w Kaliszu. Instalacja powstawała na dwóch budynkach, przy czym najstarszy budynek pochodzi z 1956 roku. Z tego roku pochodził również układ pomiarowy średniego napięcia, który podczas wykonywania prac dostosowano do obowiązujących norm i standardów.
  • EkoEnergia Polska Spółka z.o.o.  Kaskada pomp ciepła w szkole w Skalbmierzu. Moc zainstalowana pomp ciepła: 270 kW
  • izzySOLAR Izydor Jaszczak – hybrydowa instalacja dla budynku wielorodzinnego: instalacja fotowoltaiczna o mocy 20 kWp i pompa ciepła do c.w.u. współpracująca z kotłem gazowym. Fotowoltaika pracuje w układzie prosumenckim a pompa ciepła działa w połączeniu z ogrzewaniem gazowym. Pompa pracuje tylko gdy pogoda odpowiada i tylko gdy jest zapas energii w magazynie.
  • Auto Naprawa Usługi Instalacyjno- Budowlane Grzegorz Machaj – wysokotemperaturowa, gruntowa pompa ciepła do c.o. i c.w.u. o mocy 42 kW w Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym w Ełku
  • PROECOLOGY Sp z o.o. –  Dom jednorodzinny o minimalnym poborze energii od zewnętrznych dostawców: gruntowa pompa ciepła 7 kW, instalacja fotowoltaiczna o mocy 4 kW, wentylacja mechaniczna, studnia głębinowa
  • OZE Projekt Fotowoltaika Paweł Zabielski  – Instalacja fotowoltaiczna o mocy 7,13 kWp na domu jednorodzinnym
  • Marel Sp. z o.o. – System z pompą ciepła o mocy 120 kW, odzysk ciepła z procesów technologicznych oraz podgrzew wody do celów technologicznych w Krakowskich Zakładach Garbarskich
  • IZOKRAFT  –  Osiedle budynków niskoenergetycznych z pompami ciepła!W skład osiedla wchodzi 36 domów niskoenergetycznych (docelowo 150). Każdy dom jest posadowiony na płycie fundamentowej, odwiert pod pompę ciepła jest wykonany pod płytą fundamentową, pod budynkiem. Gruntowe pompy ciepła o mocy 4 kW oraz system rekuperacji czyli wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła.
Laureaci
Konkursy
Festiwal Pomp Ciepła 2019!
Znamy zwycięzcę konkursu o pompę ciepła do c.w.u.! Nagroda główna – Spectra Smart marki Galmet ma już nowego właściciela! Jest nim Pan Paweł Kondrak, Przedsiębiorstwo Instalacyjno-Budowlane KONDRAK!

GRATULUJEMY !

Konkurs odbył się 28 lutego 2019 na Arfenie Pasażu energetycznego GLOBEnergia podczas targów ENEX Nowa Energia!

Wideo
Relacja z GLOBEnergia SHOW 2019

Relacja wideo z GLOBEnergia SHOW 2019

Organizatorzy

Współorganizacja

Partnerzy