Właściciele fotowoltaiki zyskują, a inni – szykują portfele!
Opłata mocowa – element wprowadzanego obecnie w Polsce rynku mocy. Jak to działa? Jakie niesie skutki dla właścicieli instalacji fotowoltaicznych? Jaki wpływ ma na rachunki pozostałych odbiorców?
![](https://miastoze.pl/wp-content/uploads/2019/06/portfel.jpg)
W skrócie w ramach tzw. rynku mocy budowane są i utrzymywane nowe moce produkcji energii elektrycznej. Kontrakty mocowe pozyskiwane są na zasadzie przetargów, za nowe moce płacą zaś odbiorcy energii elektrycznej, solidarnie zrzucając się 45 zł/MWh z opłaty za dystrybucję.
Jaki to ma będzie miało wpływ na Państwa instalację fotowoltaiczną ?
Specjaliści z EIDOS podają, na podstawie symulacji kosztów jednego ze swoich klientów, że te firmy, które mają instalację fotowoltaiczną – obniża ona koszty nie tylko ceny energii elektrycznej ale i jej dystrybucję (autokonsumpcja) – na podniesieniu opłat za dystrybucję energii zyskają… o rok krótszy okres spłacalności inwestycji.Symulacja poniżej.
Uwzględniając wejście w życie Ustawy z dnia 8 grudnia 2017 roku o rynku mocy, która wprowadza tak zwaną opłatę mocową wyznaczono okres zwrotu instalacji fotowoltaicznej. W pierwszym przypadku wykres przedstawia ekonomikę instalacji bez uwzględnienia opłaty mocowej. Przyjmując do analizy aktualne ceny energii elektrycznej i dystrybucji dla danego przedsiębiorcy, instalacja fotowoltaiczna zwróci się w ciągu 6 lat.
Fig. 1 Ekonomika instalacji bez uwzględnienia opłaty mocowej.
Biorąc pod uwagę wcześniej wspomnianą opłatę mocową w wysokości 40 zł za każdą zużytą MWh miesięcznie, okres zwrotu instalacji jest o rok krótszy niż w poprzednim wypadku. Różnica nie jest o tyle znacząca, ze względu na małą moc instalacji fotowoltaicznej podług wysokiego zapotrzebowania na energię elektryczną zakładu. Projektując instalację fotowoltaiczną na całkowite zapotrzebowanie na moc zakładu można przewidzieć, że okresy zwrotu instalacji nastąpią znacząco szybciej niż w tym przypadku.
Fig. 2 Ekonomika instalacji fotowoltaicznej z uwzględnieniem opłaty mocowej.
Agata Gibaszek, Marek Przychodzeń, EIDOS Sp. z o.o.