Skok cen uprawnień do emisji był tak spektakularny, że spowodował upadek wielu mniejszych spółek obrotu energią!
W ustawie o dopłatach do cen energii, spółki obrotu zostały zmuszone do przywrócenia klientom cen energii sprzed 30 czerwca 2018 roku, a straty, jakie przy tym poniosły, w związku ze wzrostem cen w 2019, miały zostać pokryte przez nasz rząd. Powody dla których powstała taka ustawa, jak i przyczyny problemów odbiorców z cenami energii przybliża dr Marek Przychodzeń, Prezes Zarządu EIDOS Sp. z o.o.
Skąd zainteresowanie Ministerstwa Energii cenami energii?
Powód zainteresowania Ministerstwa Energii cenami energii związany był z nagłą podwyżką cen na rok 2018 oraz 2019, spowodowany skokowym wzrostem cen uprawnień do emisji CO2.
Skok ten był na tyle spektakularny i trudny do przewidzenia, że wzrost hurtowych cen energii na Towarowej Giełdzie Energii w Warszawie spowodował upadek wielu mniejszych spółek obrotu energią (m.in. Energia dla Firm, Corrente, Elektrociepłownia Andrychów), zaprzestanie działalności związanej z obrotem (np. Gaspol) czy też nagłych podwyżek cen kontraktów (np. Orange, Pulsar).
Były też firmy, chwalebne wyjątki, które cen nie podnosiły (m.in. Axpo, Tauron, Enea, Energa).
Upadek mniejszych firm spowodowany był najprawdopodobniej brakiem kapitału, by pokryć straty związane z koniecznością utrzymania stawek umownych przy drastycznej podwyżce kosztów bilansowania kontraktów. Stać na to było tylko duże grupy kapitałowe, dlatego summa summarum kryzys związany ze wzrostem notowań CO2 związany był też ze zmniejszeniem się konkurencyjności rynku energii.
W pierwszym momencie wydawało się, że na upadku kilku spółek obrotu sprawa się skończy.
Nadchodzący rok wyborczy, narastający protest społeczny ze strony przemysłu energochłonnego, protest ze strony jednostek samorządowych czy spółek miejskich spowodował jednak eskalację problemu.
Jaki jest wpływ zachowania uczestników rynku na planowaną ustawę? O czym świadczy taka sytuacja? Kto w tej sytuacji przespał, lub zaniedbał swoje obowiązki?
Więcej o tym, na II Kongresie Trendy Energetyczne!
dr Marek Przychodzeń
Prezes Zarządu EIDOS Sp. z o.o.